Kaligrafia – co i jak?

Kaligrafia to sztuka zdobnicza, która za pomocą ornamentów i fantazyjnych zdobień przemienia pismo w oryginalne i unikalne znaki.

Do wykonania pracy kaligraficznej potrzebny jest zestaw określonych materiałów i przyborów. O ile ich jakość i wykorzystywana ilość zależeć będzie od stopnia zaawansowania kaligrafa, to kilka elementów jest niezbędnych, tak dla początkujących, jak i zaawansowanych twórców.

Papier, pióro i tusz

piora-do-kaligrafii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do podstawowego zestawu w warsztacie pracy kaligrafa należeć będzie:

– papier do kaligrafii – do dyspozycji twórcy są różnego typu papiery renomowanych producentów, o różnych gramaturach i kolorach: gładkie, pergaminowe i np. ryżowe dla zaawansowanych. Papiery oferowane są w blokach lub jako zestawy arkuszy.

– pióra do kaligrafii – dostępne są w dużym wyborze, od prostych obsadek z wymiennymi stalówkami, przez pióra ze stałymi stalówkami czy też pióra typu parellel pen. W użyciu są także różnego typu pisaki pędzelkowe, tzw. brush peny.

– tusz kaligraficzny – tusz lub atrament to ważny element pracy kaligrafa. Do wyboru są specjalne tusze do kaligrafii o wysokiej jakości, tusze chińskie płynne lub w kamieniu, a także tusze kreślarskie lub atramenty.
akcesoria-kaligraficzne

 

 

 

 

 

 

Pomocne akcesoria do kaligrafii

Akcesoria kaligraficzne to także wiele innego typu przyrządów. Bardzo użytecznym narzędziem są linijki i kątomierze, służące do wyznaczania pomocniczych linii, czy też wygodne deski kreślarskie.

Każdy, w zależności od stopnia zaawansowania, może znaleźć sprzęt dostosowany do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*