Wyprawa na dorsza

Występujący w Bałtyku gatunek dorsza, to dorsz atlantycki, zwany też czasem wątłuszem. Jest to drapieżnik polujący w ławicach i żywiący się praktycznie wszystkimi morskimi stworzeniami, które zmieszczą się w jego pysku. Jeśli uda się trafić na całą ławicę, ryba nie będzie wybrzydzać i zaatakuje każdą przynętę, zarówno sztuczną (pilkery i przywieszki), jak i żywą (najskuteczniejsze są robaki, kraby i kałamarnice).

Połów dorszy odbywa się z pokładu kutra, który powinien dryfować z wyłączonym silnikiem. Aby wybrać prawidłową burtę statku, należy zwrócić uwagę na kierunek, w którym dryfuje łódź. Powinna ona ciągnąć za sobą przynętę, stale napinając żyłkę. Aby odnaleźć ławicę dorszy konieczne jest ustalenie głębokości, na jakiej się ona znajduje. Może w tym nieco pomóc użycie echosondy, ale to wędkarz musi wyczuć i odnaleźć prawidłową głębokość. Zwykle dorsze żerują w pobliżu dna. Opuszczamy więc przynętę na dno i kilka razy podszarpujemy ją do góry. Jeśli nie przynosi to rezultatu, nieco zmniejszamy głębokość i próbujemy ponownie aż do skutku.

Kiedy już złapiemy dorsza na hak, trzeba zachowywać się spokojnie i nie dać się ponieść emocjom. Początkowo ryba stara się ze wszystkich sił zatrzymać w miejscu, jednak po chwili zmęczy się i powoli będzie można podciągnąć ją do burty kutra, a następnie wyjąć z wody za pomocą podbieraka. Jeśli dosyć szybko wyciągniemy dorsza z dużej głębokości, po wyjęciu z wody będzie już prawdopodobnie całkiem nieruchomy wskutek nagłej zmiany ciśnienia.

Dorsz atlantycki

Dorsz atlantycki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*