Wędkarstwo morskie – kilka porad

W poprzednim wpisie opisałem pokrótce wędkarskie wyprawy na dorsza. Dzisiaj postaram się powiedzieć nieco więcej o tym jak powinien wyglądać połów ryb na morzu. Jeśli już decydujemy się na łowienie na morzu jedynym słusznym wyborem jest według mnie łowienie z łodzi, nie z brzegu. Daje dużo więcej frajdy i niezapomniane wrażenia nieosiągalne na jeziorach, a już na pewno nie na lądzie. Nie martwcie się brakiem sprzętu lub łodzi. Istnieją firmy zajmujące się profesjonalną organizacją połowów, dysponujące całym potrzebnym sprzętem i pozwoleniami.

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zawsze troska o bezpieczeństwo. Ludzie często zapominają, że morze jest żywiołem, który potrafi zaskoczyć nagłą zmianą pogody lub wysoką falą. Poruszając się po pokładzie kutra należy zawsze się czegoś trzymać. Wskazane jest też noszenie kamizelki ratunkowej, zwłaszcza dla mniej doświadczonych. To pewien dyskomfort, ale może uratować życie. Raczej nie będzie Wam za gorąco w kamizelce, ponieważ na morzu jest zawsze znacznie chłodniej, niż na lądzie, głównie za sprawą silniejszego wiatru. Taki podmuch wiatru w połączeniu z większą falą może bez problemu spowodować wywrotkę, a w ekstremalnych przypadkach nawet wypadnięcie za burtę. Warto zaopatrzyć się w cieplejszy ubiór i płaszcz przeciwdeszczowy.

Biorąc pod uwagę panujące głębokości, możliwą pogodę oraz dryf, optymalną przynętą będą pilkery o wadze 150-300gr, które dobrze obciążą haczyk i zapobiegną znoszeniu go przez prądy. Potrzebny będzie porządny kołowrotek i przynajmniej 150 metrów plecionki o grubości 0,15-0,25mm. Taka długość jest konieczna, ze względu na duże głębokości. Dorsze zazwyczaj można spotkać na głębokości 60-90 metrów, a przecież żyłka nie będzie opadać pionowo w dół, lecz pod kątem. Warto użyć kolorowej plecionki, ponieważ na kutrze łowi zwykle kilka lub nawet kilkanaście osób. Kolorowa żyłka będzie się wyróżniać i będzie lepiej widoczna.

Sama wędka powinna być w miarę sztywna i mieć dość dobry wyrzut. Nie musi być bardzo długa. Około 2,5 metra długości w zupełności wystarczy. Osobiście polecam wędki o długości 2,7 metra i ciężarze wyrzutu 250 gram. Również łowienie z brzegu morza wymaga sztywnej wędki, ale musi ona być dwa razy dłuższa. Warto pamiętać, że ze sztywną wędką trzeba obchodzić się delikatniej, ponieważ kij bardzo szybko i bezpośrednio przekazuje ruchy rąk na żyłkę i hak. Zbyt gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do zerwania się ryby z haczyka lub nawet pęknięcia żyłki. Niektórzy wędkarze używają dla skutecznego nęcenia zestawów przywieszek, imitujących żywą i poruszającą się przynętę.

Wędka Dragon Thytan Baltic Boat

Wędka Dragon Thytan Baltic Boat

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*