Łańcuchy na koła ciężarowe – zimowa podstawa

Łańcuchy śniegowe lub łańcuchy oponowe to urządzenia montowane na oponach pojazdów, zapewniające maksymalną przyczepność podczas jazdy po śniegu i lodzie. Łańcuchy przeciwśnieżne przyczepiają się do kół napędowych pojazdu. Jazda za pomocą łańcuchów zmniejsza zużycie paliwa i może zmniejszyć dopuszczalną prędkość samochodu do około 50 km/h. 

Łańcuchy na koła tir – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W zaśnieżonych warunkach władze transportowe mogą wymagać, aby łańcuchy śniegowe lub inne pomoce trakcyjne zostały zainstalowane w pojazdach lub przynajmniej dostarczone dla nich. Może to dotyczyć wszystkich pojazdów lub tylko tych bez innych pomocy trakcyjnych, takich jak napęd na cztery koła lub specjalne opony. Łańcuchy przeciwśnieżne powinny być montowane na jednej lub więcej osi napędowych pojazdu, przy czym wymagania są różne dla pojazdów z dwoma oponami. 

Łańcuchy śniegowe tir są nie tylko trwałe, ale również solidnie wykonane. Jest to z pewnością ogromna zaleta. Łańcuchy opon są dostępne w różnych typach, które mają różne zalety pod względem kosztów, płynności jazdy, przyczepności, trwałości, łatwości montażu i zalecanej prędkości jazdy. Materiały obejmują przede wszystkim stal, poliuretan lub gumę. Łańcuchy ze stalowymi ogniwami w oryginalnym stylu są również dostępne w różnych wersjach stali węglowej i stopów stali oraz kształtach ogniw. Kształt ogniw zmienia elastyczność, przyczepność i wytrzymałość łańcucha. Ogniwa mogą również zawierać kołki lub drążki w kształcie litery V dla jeszcze lepszej przyczepności. 

Łańcuchy ciężarowe, ich zastosowanie w ciężkich warunkach

Łańcuchy ciężarowe są owijane na obwodzie opon i utrzymywane w miejscu. Automatyczne łańcuchy nie owijają się wokół opony, lecz huśtają się pod oponą z urządzeń zamontowanych na stałe pod pojazdem, które uruchamiają się za pomocą elektronicznego elektromagnesu aktywowanego w kabinie. Niektóre łańcuchy opon montuje się na oponach tylko z jednej strony. Inni używają systemu zapadkowego dla łatwiejszej instalacji. Alternatywą są opony z kolcami, które są oponami śniegowymi z metalowymi kolcami indywidualnie montowanymi w otworach w bieżnikach. 

Łańcuchy na koła ciężarowe są dostępne w atrakcyjnej cenie w wielu sklepach motoryzacyjnych. Pozwalają one na wyższe prędkości robocze i nie wymagają od operatora instalowania ich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*